Zamawiamy w sklepie od dawna! Zawsze świetne produkty i super dostawa!
Dziękuję serdecznie za idealne podejście do transakcji i super bezpiecznie zapakowaną przesyłkę!
Po raz kolejny jestem bardzo zadowolona
Sól do zmywarki
Zadbanie o to, aby zmywarka służyła w domu przez wiele lat, wymaga podjęcia pewnych środków, które zadbają o jej stan i prawidłowe funkcjonowanie. Poza tabletkami czyszczącymi i nabłyszczaczem warto zaopatrzyć się w odpowiednią sól do zmywarki. Wiele osób niestety zapomina o jej zastosowaniu, co zmniejsza efektywność zmywania oraz nie zapewnia zmywarce odpowiednich warunków, dzięki którym naczynia będą świeże i pachnące, a zmywarka niemal jak nowa. Po co i kiedy należy stosować sole do zmywarki?
Sól do zmywarki – specyfika produktu
Mimo że stosowanie soli do zmywarki jest przeważnie zalecane przez producentów w instrukcji obsługi urządzenia, to i tak, wiele osób z niej nie korzysta. Tymczasem, w przypadku niestosowania odpowiedniej soli w swojej zmywarce, z czasem jej strategiczne części mogą ulec poważnym uszkodzeniom. W związku z tym, że w rurach płynie najczęściej bardzo twarda i bogata w związki wapnia woda, bez odpowiedniego jej zmiękczenia, wewnętrzne części zmywarki są nieustannie narażone na osadzanie się kamienia.
Potocznie twierdzi się, iż sól do zmywarki zmiękcza wodę, jednak za zmiękczanie wody, w więc usuwanie jonów wapnia i magnezu odpowiedzialna jest żywica jonowymienna. Niestety jej zdolności zmniejszają się z każdym kolejnym użyciem zmywarki. W takim przypadku przydatne stają się specjalne sole do zmywarki, które regenerują wyżej wymienioną żywicę, odpowiedzialną za właściwe funkcjonowanie zmywarki. W przeciwnym razie żywica jonowymienna utraci swoje właściwości, a na naczyniach oraz we wnętrzu zmywarki mogą pojawić się osady z kamienia. Dodatkowo kamień pokryje także wewnętrzne części zmywarki, co po jakimś czasie może przyczynić się do powstania awarii. Warto także wiedzieć, iż nawet w przypadku użycia detergentu, jakim jest sól do zmywarki, żywica i tak z wiekiem utraci swoją sprawność.
Należy zwrócić uwagę, iż w zmiękczaczach jest przeważnie jakieś dodatkowe pokrętło, które ustawia się zgodnie z twardością wody. Gdy pokrętło będzie ustawione na niską twardość, a woda jest dość twarda, urządzenie nie będzie funkcjonować w pełni swoich możliwości.
Sól do zmywarki z chemicznego punktu widzenia jest chlorkiem sodu – tak samo, jak sól kuchenna. Jednak nie należy wykorzystywać soli kuchennej do zmywarki, ponieważ może ona spowodować uszkodzenie sprzętu. Sole do zmywarki są bardziej gruboziarniste, przez co wolniej się rozpuszczają. Zawierają również substancje przeciwzbrylające, dzięki którym pod wpływem wilgoci nie powstają wielkie formacje. Sole do zmywarki zostały pozbawione składników, które mogą podnosić twardość wody.
Twarda woda – jeden z powodów zastosowania soli do zmywarki
Jednym z głównych wrogów zmywarki jest właśnie twarda woda, która działa na dwa sposoby. Po pierwsze jony magnezu i wapnia mogą wiązać się z niektórymi składnikami detergentów, przyczyniając się do ich dezaktywacji. Wtedy to preparaty do zmywania są mniej efektywne.
Po drugie osad z kamienia pozostaje na wewnętrznych częściach urządzenia, co może powodować pogorszenie jego pracy, a nawet uszkodzenia. Należy pamiętać, iż osad z kamienia może pozostawać także na częściach doprowadzających wodę do wnętrza zmywarki, które nie są czyszczone w trakcie mycia zmywarki.
Sole do zmywarki – zastosowanie
Sól do zmywarki jest produktem, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Jest ona ogólnodostępna w dużych marketach i specjalistycznych sklepach w postaci dużych, ekonomicznych opakowań. Stosowanie tego środka jest bardzo proste i nie wymaga użycia specjalnych zabiegów. Pojemnik na sól znajduje się zazwyczaj na dnie urządzenia – czasem, aby go otworzyć, warto przeczytać instrukcje obsługi, ponieważ niektóre modele mają specjalne zabezpieczenia przed otwarciem. Sól należy uzupełniać w zmywarce raz na jakiś czas. Większość urządzeń jest wyposażonych w praktyczną kontrolkę, która informuje o wyczerpaniu zapasów soli. Należy jednak pamiętać, aby nie przepełniać pojemnika – zaleca się pozostawić minimum 1 cm odstępu od krawędzi otworu na sól.
W sytuacji, gdy sól do zmywarki jest produktem rzadko używanym w naszym domu, możemy spodziewać się:
- pojawienia brzydkiego osadu na naczyniach, zwłaszcza szklanych,
- niedomywania przez zmywarkę naczyń, ponieważ dysze w spryskiwaczu stają się zablokowane przez kamień,
- niszczenia się wewnętrznych części zmywarki, których nie widać podczas codziennego korzystania (może do przyczynić się nawet do zalania);
- blokowania filtrów zmywarki.