Zamawiamy w sklepie od dawna! Zawsze świetne produkty i super dostawa!
Dziękuję serdecznie za idealne podejście do transakcji i super bezpiecznie zapakowaną przesyłkę!
Po raz kolejny jestem bardzo zadowolona
Spray do prasowania
Nie tajemnicą jest, iż prasowanie nie jest zaliczane do ulubionych prac domowych. A wszystko dlatego, iż każda tkanina ma nieco inne wymagania w stosunku do tej czynności. Dodając do tego najróżniejsze środki, takie jak spray do prasowania czy woda zapachowa do żelazka – wszystko wydaje się nadzwyczaj skomplikowane. Na szczęście tak nie jest. Wystarczy nieco bliżej zapoznać się tematyce prasowania, aby stwierdzić, iż nie ma w nim nic trudnego.
Woda zapachowa do żelazka – specyfika produktu
Niesamowicie aromatyzowana woda do prasowania ułatwia pozbywanie się nawet najtrudniejszych zagnieceń oraz nadaje ubraniom świeży zapach. Woda zapachowa do żelazka zawiera formułę, która zmiękcza nawet sztywne i trudne do prasowania tkaniny oraz chroni żelazko przed negatywnym działaniem twardej wody. Wystarczy spryskać prasowaną tkaninę lub wlać wodę zapachową do środka – takie działanie pozwoli cieszyć się świeżym aromatem, który dzięki wysokiej temperaturze żelazka, jeszcze intensywniej przeniknie w tkaninę. Woda zapachowa do żelazka cechuje się niepowtarzalnym aromatem, który dzięki swojej trwałości towarzyszy przez dłuższy czas. Dodatkowe składniki wygładzające włókna sprawiają, iż prasowanie staje się wygodniejsze i łatwiejsze. Woda zapachowa do żelazka chroni również żelazko przed szkodliwym działaniem twardej wody, a zarazem zmiękcza nawet najbardziej sztywne tkaniny.
Rodzaj tkaniny – czynnik, który warunkuje sposób prasowania
Metoda prasowania w znacznym stopniu zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest dany ciuch. W związku z tym sprawa wygląda następująco:
- Prasowanie bawełny – stopa żelazka powinna osiągnąć temperaturę 150-180 stopni. Ciemne tkaniny bawełniane zaleca się prasować na lewą stronę i przez ściereczkę (bawełnianą lub lnianą), tak by nie powstały nieestetyczne błyszczenia.
- Prasowanie wełny – prasowanie wełnianych ubrań należy rozpocząć od lewej strony, zwracając uwagę na takie miejsca, jak podszycia czy szwy. Kolejno należy przełożyć na prawą stronę i nakryć wilgotną ściereczką. Dzięki wilgoci i wysokiej temperaturze (ok. 120-150 st.) łatwiejsze staje się wygładzenie włókien.
- Prasowanie lnu – tkaniny lniane zaleca się prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne – usprawni to ich wygładzanie. Stopa żelazka powinna być rozgrzana aż do 180-220 stopni. Po prasowaniu lnianych tekstyliów zaleca się powiesić je na wieszaku.
- Prasowanie jedwabiu – to jedna z najdelikatniejszych tkanin, więc należy zachować szczególną ostrożność zarówno w odniesieniu do temperatury żelazka, jak i wilgoć. Jedwab prasuje się na sucho, przy temperaturze około 90-120 st., z tkaniną odwrócona na lewą stronę. Gdy zagniecenia nie znikną, należy delikatnie zwilżyć dane miejsce, trzymając tkaninę bezpośrednio nad parą, a kolejno wyprasować jeszcze raz.
- Prasowanie wiskozy – w przypadku wiskozy temperatura żelazka powinna wynosić około 90-120 stopni. Materiał ten prasuje się przez suchą bawełnianą ściereczkę.
- Prasowanie tkanin poliamidowych – należy prasować je w temperaturze około 90 st. przez bawełnianą ściereczkę. Jednak zazwyczaj takie tkaniny nie wymagają prasowania.
- Prasowanie poliestru – dobre wysuszenie tkaniny i wygładzenie jej tuż po praniu pozwoli uniknąć jej prasowania. Jednak gdy jest ono potrzebne, zaleca się prasować go przez bawełnianą ściereczkę oraz w dość niskiej temperaturze (około 90 st.). W ten sposób możliwe jest uniknięcie nieciekawego błyszczenia tkaniny, jak i ryzyka, że włókna się przypalą.
Naturalny spray do prasowania – skład
Pachnący spray do prasowania może nie tylko umilić prasowanie, ale także podnieść skuteczność pracy. Można zdecydować się na zakup mgiełki ze sklepu bądź samemu stworzyć własną miksturę opierając się na podstawowym naturalnym składzie tego typu produktu. Aromatyczny spray do prasowania można utworzyć przy pomocy takich składników jak woda destylowana, wódka (2 łyżki) oraz ulubione olejki eteryczne. Do tego wszystkiego niezbędna będzie butelka ze spryskiwaczem o pojemności 0,5-1 l. Mieszaninę wykonaną ze zmieszania powyższych składników należy zalać w butelce wodą, tak aby się wypełniła. Następnie zaleca się wstrząsnąć butelką tak intensywnie i długo, aż składniki złączą się w jedną całość – taki zabieg należy powtarzać przed każdym użyciem. Tak otrzymany spray do prasowania służy do spryskiwania ubrań i bielizny w trakcie pozbywania się zagnieceń.